Gürcistan’da meclisi kuşatmak isteyenleri polis dağıttı

Gece saatlerinde başkent Tiflis’te Şota Ruataveli Caddesi’nde Parlamento binasının önünde toplanan binlerce gösterici, parlamentoda önceki gün onaylanan “yabancı etkinin şeffaflığı” hakkında yasaya karşıtı gösteri düzenledi.

Dünkü gösterilerde 66 kişi gözaltına alınmıştı

Gürcistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün parlamento binası önünde çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığı duyurulmuş, protestoda 66 kişinin gözaltına alındığı ve yaklaşık 50 polisin yaralandığı ifade edilmişti.

“Yabancı Etkilerin Şeffaflığı Hakkında” yasası

Gürcistan’da Halkın Gücü Partisi’nin parlamentoya sunduğu “Yabancı Etkilerin Şeffaflığı Hakkında” yasasına göre yıllık finansmanlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan STK ve medya kuruluşları, her yılın ocak ayında kendilerini “yabancı ajan” olarak kaydettirmek zorunda kalacak.

Kaydı yapmayanlar 25 bin lari (182 bin TL) para cezasına çarptırılacak.

Bağımsız uzmanlar, yasanın kabul edilmesi halinde Gürcistan’da basın özgürlüğünün kısıtlanacağını, sivil toplum kuruluşlarının bastırılacağını ve ülkenin Avrupa Birliği’ne katılma hedefinin sekteye uğrayabileceğini belirtiyor.

Göstericiler ve göstericilere destek veren muhalefet partileri de parlamentoda ilk okumada kabul edilen yasa tasarısının, Rusya’daki “Yabancı Ajanlar Hakkında Kanun”a benzediğini ifade ediyor. Ayrıca ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler de söz konusu yasaya tepki gösteriyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir