IMF: Finansal istikrar riskleri hızla artıyor

AA

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel finansal sistemin dayanıklılığı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Küresel finansal sistem enflasyonla test ediliyor

IMF yaptığı açıklamada, küresel finansal sistemin dayanıklılığının yüksek enflasyon ve parçalanma riskleri tarafından test edilirken, finansal istikrar risklerinin hızla arttığını söyledi.

“Merkez bankalarının görevi zorlaştı”

Yüksek Enflasyon ve Jeopolitik Risklerin Ortasında Finansal İstikrarı Korumak adlı Küresel Finansal İstikrar raporunda, finansal piyasalarda stresin ortaya çıkması, enflasyonist baskıların beklenenden daha kalıcı olduğu bir dönemde merkez bankalarının görevini zorlaştırdığı belirtiliyor.

Açıklamada, “Daha küçük ve daha riskli gelişmekte olan piyasalar, kötüleşen borç sürdürülebilirlik eğilimleriyle yüzleşmeye devam ediyor.” denildi.

ABD’deki bankacılık krizine vurgu

IMF, ABD’deki son bankacılık krizi hakkında şunları söyledi:

Olaylar, daha sıkı parasal koşullar ile küresel mali krizden bu yana oluşan kırılganlıklar arasındaki etkileşimin ortaya çıkardığı zorlukların güçlü hatırlatıcılarıdır. Yıllar süren düşük faiz oranlarının ardından, daha sıkı para politikası, bankaların menkul kıymet portföylerinde ve kredi risklerinde etkili risk yönetimini zorluyor

“Enflasyon rahatsız edici bir şekilde hedefin oldukça üzerinde”

IMF, enflasyonun “rahatsız edici bir şekilde hedefin oldukça üzerinde” kaldığını, ancak merkez bankalarının finansal piyasalardaki stresin ortasında şimdi karmaşık bir görevle karşı karşıya olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu:

Mali krizlerin öncesinde genellikle parasal sıkılaştırma yaşandı, ancak son stres dönemi, 2008 küresel mali krizinden, 1997 Asya mali krizinden ve 1980’lerin ABD tasarruf ve kredi krizinden önemli açılardan farklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir