Otomobil göstergesinde gördüğünüz bu üçgen işareti ne anlama geliyor?

Birçok otomobilin göstergesinde benzin pompası sembolünün yanında küçük bir üçgen işareti bulunur. Peki, bu üçgen işareti ne işe yarıyor? Aslında basit ve faydalı bir görevi var…

Peki bu süs olsun diye tasarımın bir parçası olarak konulmuş olabilir mi? Hayır hiç öyle değil. Bu işaret dekoratif amaçlı değildir, ancak sürücüye özellikle kiralık bir araba gibi bir başkasının arabasını kullanıyorsa yardımcı olacak bilgiler sağlar.

Aslında üçgen bir yön işaretidir ve amacı yakıt deposu kapağının hangi tarafta olduğunu sürücülere göstermektir. Özellikle yeni bir araç kullanıyorsanız ve benzin istasyonundaysanız hangi taraftan yanaşmanın daha iyi olduğunu merak ediyorsanız, tek yapmanız gereken okun hangi yönü gösterdiğine bakmak.

Tabi ki ekranınızda bu üçgen ok işareti olmayabilir.

Chip.de’nin derlemesine göre çoğu durumda Avrupa pazarında satılan arabaların yakıt deposu kapağı sağ tarafa takılıdır.

Öte yandan, soldan akan trafik için üretilmiş arabaların yakıt doldurma kapağı genellikle sol taraftadır.

Bu örneğin Toyota, Honda, Nissan ve Daihatsu tarafından yapılan Japon arabaları için geçerlidir.

Yakıt doldurma kapağının sağ veya sol tarafa takılmış olması, sürücülerin acil bir durumda, işlek yolda olmak zorunda kalmadan depoyu yedek bir bidonla doldurabilecekleri anlamına gelir.

Bununla birlikte, istisnalar da vardır: ABD markaları Chrysler, Dodge ve Jeep ile bazı Mercedes A ve B sınıfı araçlar, tankı sürücü tarafına takmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir