ABD’de kutup soğukları: 6 günde 21 kişi öldü

ABD’nin 6 eyaletini etkisi altına alan aralıksız kar yağışı ve soğuk hava dalgası hayatı felç etti.

Ekstrem iklim koşulları nedeniyle 12 Ocak’tan bu yana, Tennessee, New York, Arkansas, Kansas, Oregan ve Mississippi eyaletlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 21’e yükseldiği açıklandı.

Tennessee’de Sağlık İdaresi ve yerel yetkililer toplam 7 kişinin öldüğü belirtirken, diğer 5 eyalette de 14 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Meteoroloji servisleri, New York’un Kanada sınırındaki Buffalo kenti civarında 75 santimetreden fazla kar yağdığını, araçla seyahatin neredeyse imkansız hale geldiğini, karla karışık rüzgarın hızının ise yer yer saatte 65 kilometreye kadar çıkacağını raporladı.

Ülkenin orta kesimlerinde soğukların cuma gününe kadar tehlikeli seviyelere geri döneceği ve donma riskini artıracağı belirtildi.

Uçuş trafiğini takip eden FlightAware sitesine göre, ABD’de bugün 1090 uçuş iptal edildi, 4 bin 221 uçuş ise gecikmeli yapıldı.

ABD’deki elektrik kesintisi istatistiklerine yer veren Poweroutages sitesi de kış şartları nedeniyle bugün ülkenin üç eyaletinde toplam 95 bine yakın kişinin elektriksiz kaldığını duyurdu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir