AK Parti’den emekliye ek zam açıklaması

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, parti olarak hazırladıkları SSGSS ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin detaylarını açıkladı.

“Küresel ekonomik gerilemenin etkileri ülkemizde de hissediliyor” diyen Güler, hazırladıkları 10 maddelik teklifin detaylarını paylaştı.

Güler, teklifin kapsamını “Asgari ücret desteği, kısa çalışma ödeneği, kadın ve gençlerin istihdam imkanlarının artırılması, işverenlere sağlanması gereken destekler” şeklinde açıkladı.

İŞSİZLİK FONUNDAN İŞVERENE 700 TL ASGARİ ÜCRET DESTEK

Güler teklifte yer alan bazı maddelerin detaylarına ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“2024 Ocak ila Aralık aylarında istihdamı desteklemek için işverenlere finansmanı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak şekilde, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilecek şekilde günlük 23,33, aylık 700 TL asgari ücret desteği sağlanması amaçlanmaktadır.

İŞVEREN DESTEĞİNE YÜZDE 40 ARTIŞ

İşverenlere 2023 yılı Temmuz-Aralık döneminde sağlanan asgari ücret desteği, günlük 16,66 TL, aylık (16,66 TL x 30 gün) 499,80 TL idi. Yani yaklaşık 200 TL’lik artışla işverene ödenen destek yüzde 40 oranında yükseltilmek isteniyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İÇİN 450 PRİM GÜNÜ

Kanun Teklifi ile; İşsizlik Sigortası Fonu kullanılarak uygulanan pasif işgücü piyasası programlarının etkinliğinin artırılması için kısa çalışma gerekçelerine genel salgın durumunun eklenmesi ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısının 450 güne indirilmesi amaçlanmaktadır.

KADIN VE GENÇ İSTİHDAMI DESTEĞİ İÇİN CUMHURBAŞKANINA YETKİ

Teklif ile; ilave istihdamın sağlanması ve özel politika gerektiren kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan işsizlerin istihdamının desteklenmesi amacıyla 2011 yılından bu yana uygulanan ve yüzde elli beşi kadın olmak üzere yıllık ortalama 650.000 kişinin yararlandığı teşvik uygulamasına 31/12/2025 tarihine kadar devam edilmesi ve uygulamanın 31/12/2026 tarihine kadar uzatılabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verilmesi amaçlanmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 6331 sayılı Kanun kapsamında yer alan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konularında ölçüm, inceleme ve araştırma yapma, bilgi, belge ve numune alma, Kanun kapsamındaki eğitim kurumları, ortak sağlık ve güvenlik birimleri, ekipman muayene kuruluşları, iş hijyeni ölçüm, test ve analiz laboratuvarlarına ilişkin inceleme, kontrol, denetim yetki ve sorumluluğu yargı kararları çerçevesinde yeniden düzenlenmektedir.”

EMEKLİYE ZAM AÇIKLAMASI

Gazetecilerin emekli maaşlarına zam konusundaki sorularına ise Güler, şu yanıtı verdi: “Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız yapıyorlar. Oransal artışlar, bütçe imkanları bunları bir bütün olarak değerlendirmemiz lazım. Hepsi masada değerlendiriliyordu ortaya çıkan net durum olmadığı için buradan herhangi bir şeyi söyleme imkanım yok.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir