Enflasyondan Korunmak İsteyen Tatilciler Erken Rezervasyon Peşine Düştü

Turizm sektöründe hem ara tatil hem de enflasyona karşı tatili ucuza getirmek isteyenlerin telaşı hareketliliğe neden oluyor. Erken rezervasyon kampanyalarında fiyatlar artmadan yararlanmak isteyen tatilciler, alternatifleri değerlendiriyor. Yüzde 50 indirim, iptal hakkı, taksit imkanları gibi fırsatlarla erken rezervasyon dönemi enflasyona karşı önemli fiyat avantajı sağlıyor.

2023 yılında yaşanan deprem felaketleri, seçim ve enflasyon süreçleri maliyetleri artırırken, turizmde iç pazardan istenen performans alınamadı. 2024 tatilleri için erken rezervasyon hazırlıkları yapıldı.

Airbnb’ye gelen yaptırımlar turizmciye umut verdi. 

2024 yılından umutlanan turizmciler, erken rezervasyon fırsatları sunmaya başladı. 

Dünya’nın haberine göre, tatil.com Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, ‘Günlük kiralık ev uygulamalarının denetim mekanizmasının yeterli olmamasından, geçen sezon sektör etkiledi. Artan maliyetlerin geceleme fiyatlarına mecburen yansıyınca sezon yavaşladı’ dedi.

Erken rezervasyonun, enflasyon korunmak adına öne çıktığını belirten Becer, “Yıl sonu için yüzde 65’lik bir enflasyon tahmini var. Erken rezervasyon döneminde de yüzde 50’ye varan indirimler görülüyor. Tatil planlamak, şimdiden hareket edenler için ciddi avantajlar sunacak” dedi.

Gelecek yaz maliyet artışlarının fiyatlara yansıması beklenirken, turizmciler için de önden yapılan ödemeler hem finansman hem de program için faydalı oluyor. Hem tatilci hem de turizmci için karşılıklı kazanç anlamına gelen erken rezervasyon fırsatları kış dönemi için de geçerli oluyor.

Turizmciler 12 ay boyunca turizm misyonunu benimserken, Türkiye sadece deniz, güneş tatilinden ibaret değil.

Kültür turları, kış turizmi, termal turizm gibi alanlarda da faaliyetlerin hızlanması gerektiği düşünülüyor.

Ramazan Becer, “Türkiye’de kış turizminin pandemiyle birlikte ilgiye muhtaç duruma geldiğini” söylerken, kış turizminde otellerin doluluk oranlarının ekim ayında hareketlendiğini belirtti.

Becer, ‘Uludağ, Palandöken, Erciyes ve Kartalkaya’da hareketlilik başladı. Bu sezonu güzel geçirmeyi hedefliyoruz’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir