Fransa’da çığ düştü: Anne ve oğlu hayatını kaybetti

Fransa’da dün düşen çığda 54 yaşındaki İngiltere vatandaşı bir kadın ile 22 yaşındaki oğlunun hayatını kaybettiği açıklandı. Yerel saatle 15.30 sıralarında yaşanan çığ sırasında anne ve oğlunun İsviçre sınırına yakın bir pistte kayak yaptığı belirtildi.

BBC’nin haberine göre, ismi açıklanmayan iki kişi, bölgede bulunan beş kişilik ailenin üyesiydi. Yerel basın, anne-oğulun hayatta kalan kişilerin yerinin belirlenmesi için kullanılan cihazları taşımadığını aktardı. Yaklaşık 2 bin 300 metre rakımda yer alan Saint-Gervais turizm tesisi yakınlarında başlayan ve yaklaşık 400 metre ilerleyen çığın daha yüksek rakımda kayak yapan bir grup tarafından tetiklenmiş olabileceği düşünülüyor.

ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARI 5 SAAT BOYUNCA DEVAM ETTİ

Çığda hayatını kaybeden iki kişinin cesedine bölgede 20 kişilik bir ekip tarafından yaklaşık 5 saat boyunca devam eden arama-kurtarma çalışmaları sonucu ulaşıldı. Bonneville Savcısı Karline Bouisset, olaya ilişkin açıklamasında, iki cesedin kar altında bulunduğu bilgisini verdi. Aileye rehberlik eden kişinin çığ işaret lambası taşıdığı fakat aile üyelerinin hiçbirinde sonradan bulunmalarını sağlayacak bu cihazın olmadığı ifade edildi.

Yaşanan bir başka olayda da Isère’deki Écrins Massif’te 500 metre yükseklikten düşen 31 yaşındaki bir erkeğin yaşamını yitirdiği açıklandı. Nisan ayında Fransa’nın güneydoğusundaki Mont Blanc yakınlarında bulunan Armancette buzulunda yaşanan çığda da altı kişi ölmüştü. Fransa’da her yıl yaklaşık 110 kişi çığa yakalanıyor ve yaklaşık 30 kişi bu sebeple hayatını kaybediyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir