Kahire Barış Zirvesi başladı: Sisi’den Gazze çağrısı

Hamas’ın 7 Ekim günü İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği “Aksa tufanı” operasyonunun ardından Ortadoğu, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar ile kan gölüne döndü. 

Binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı çatışmaların durdurulması amacıyla 23 ülkenin yetkilileri, “Kahire Barış Zirvesi” ismi verilen görüşmelere katılmak üzere Mısır’ın Başkenti Kahire’ye geldi. 

Kahire Barış Zirvesi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, liderleri, Gazze’deki insani felaketi sona erdirmek ve barış yolunu canlandırmak için yol haritası konusunda anlaşmaya devet ettiğini söylediği konuşmasıyla başladı.

Zirvenin açılışında konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi “Refah Sınır Kapısı’nı bir an için bile kapatmadık ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanı insani yardımların geçişini engelledi” dedi.

Sisi konuşmasıda şu başlıklara dikkat çekti:

  • Adil bir çözüm olmaksızın Filistin sorununun tasfiyesi mümkün değil ve Mısır’ın buna izin vermeyecek.
  • Filistinlilerin zorla yerinden edilmesine karşı olduğumuzu yineliyoruz.
  • Tüm sivillerin hedef alınmasını, öldürülmesini veya korkutulmasını kınıyoruz
  • Filistin halkına ve tüm sivillere uluslararası koruma sağlanması çağrımızı yineliyoruz.

Zirvede konuşmacı olan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze’de yaşanan yoğun İsrail saldırılarına ilişkin “Gitmeyeceğiz, topraklarımızda kalacağız” açıklamasında bulundu.

Abbas “İsrail hükümetine sesleniyoruz, ablukayı kaldırın” dedi.

Zirvenin katılımcılarından Ürdün Kralı 2. Abdullah da açılış konuşmasında Filistinlilerin zorla yerinden edilmesinin savaş suçu olacağını dile getirdi. Kral Abdullah, “Arap dünyasının duyduğu mesaj, Filistinli yaşamlarının İsrailli yaşamlardan daha önemsiz olduğu” diyerek, Gazze, Batı Şeria ve İsrail’deki masum sivillere karşı işlenen şiddet eylemlerinden duyduğu öfke ve üzüntüyü dile getirdi. Abdullah şöyle konuştu: “İsrail liderliği, adaletsizlik temelinde kurulursa asla gelişemeyeceğinin farkına varmalı… Bizim İsraillilere mesajımız, sizin için ve Filistinliler için barış ve güvenlik dolu bir gelecek istediğimiz olmalıdır”

Zirvede ayrıca, İtalya Başbakanı Meloni “Çatışmanın tırmandırılmaması ortak çıkarımızdır” açıklamasında bulundu. 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “İsrail-Hamas anlaşmazlığı konusunda hiçbir askeri müdahalenin uygulanabilir bir siyasi çözüm alamayacağını” söyledi. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ise, “İsrail’in Gazzelileri zorla göç ettirme girişimlerini reddetiğini” belirtti.

FİDAN: FİLİSTİNLİLERİN ACILARININ DEVAM ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Kahire’deki Barış Zirvesi’nde konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da “Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz” diyerek, İsrail’in saldırılarının devam etmesi halinde, bunun coğrafi bir tırmanışla tüm küresel istikrar ve barışı da tehdit edeceğini söyledi. Fidan, İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin, “Yeni bir garanti mekanizması tasarlanıp hayata geçirilmelidir. Tarafların adil bir barış için attığı adımların garanti edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

BM GENEL SEKRETERİ: KORKUNÇ KABUS SONA ERMELİ

Sivillere artık saldırılmaması gerektiğini vurgulayan BM Genel Sekreteri Guterres, ‘Korkunç kabus sona ermeli. Gazze’de insani ateşkes uygulanmalı. Rehineler serbest bırakılmalı’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir